RITUÁLÉ - Mi a testem nyelve?- nyári workshop - 2025.07.14-16.
Minden fiziko-vokális színház/ mozgás/ tánc-játék-ének/ performatív-rituális-szakrális művészet iránt érdeklődő 17+ -os személyt szeretettel várunk egy tradicionális, mégis modern és speciális, elemi tapasztalatot kínáló színész-tréningre a neoavantgárd színház egyik legjelentősebb képviselője, ’Jerzy Grotowski et al.’ nyomán.
Előfeltétel: nyitottság, fantázia, aktivitás, bátorság, érdeklődés valami újra, ami egyébként eleve bennünk van – tehát mégsem új + rituális érzékenység a bennünk, köztünk és körülöttünk lévő ’titokzatosra’ és ’izgalmasra’.
Időpont: 2025. 07. 14 - 07. 16. (hétfő-szerda)
Időtartam: 9:00 - 13:00
Helyszín: ZUG Színház és Művészeti Tetthely,
6722 SZEGED, Gyertyámos u. 4
.
Öltözet: kényelmes és könnyű tréningruha – lehetőleg mezítláb vagy talaj-biztos, tapadó zokniban.
Részvételi díj:
felnőtt: 24 000 Ft
diák: 18 000 Ft
Trénerek: Liszkai Tamás, a Parastudio projektvezetője, és Punk Mária, drámapedagógus/rituálpedagógus
A workshophoz nem szükséges színjátékos képzettség.
Bővebb információ a 06/30-289-5397-es telefonszámon, továbbá a parastudio@gmail.hu és homoludensproject@gmail.com e-mail címen kérhető.
Részvételi szándékodat a homoludensproject@gmail.com címen jelezd!
Részletes információk:
RITUÁLÉ - a PARASTUDIO – Paraliturgikus és Rituálpedagógiai Egyesület parateátrális workshopja
A workshopot vezeti:
Liszkai Tamás – a Parastudio projektvezetője; színházi workshopokat végzett Wrocławban Rena Mireckánál és Zygmunt Moliknál, a Teatr Laboratorium egykori színészeinél; Przemysław Błaszczaknál, a Teatr Zar színész-trénerénél; Mario Biagininél, a Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards művészeti igazgatójánál, ill. Jorge Parente-nál, a Zygmunt Molik által kidolgozott parateátrális Voice and Body Worksession trénerénél. 2005 óta tart amatőr színjátékos workshopokat a Paraliturgikus Kutatások Műhelye (utóbb Parastudio) szervezésében. 2010 óta a wrocławi Grotowski Institute Open Research University elnevezésű programjának kutatója.
Közvetlen megszólítás az érdeklődőkhöz:
A technika, amellyel dolgozunk a workshop során, alkalomról alkalomra ismétlődik, csak egyre nagyobb biztonságot, dinamikát, aktivitást fog nyújtani – reményeink szerint. Hasonló Ravel Bolerójához; a téma ismétlődik, de egyre energikusabb lesz…
Kérjük, hogy mindenki hozzon magával könnyű tréningruhát, amibe átöltözhet. Fontos, hogy jól tudjanak mozogni benne, hiszen a workshop mozgásalapú. Vannak benne erőteljesebb mozgáselemek, továbbá lényeges a test részleges lefárasztása (ezáltal ellenállásának és blokkjainak meghaladása) a mozgás során, ezért javasolt, hogy ne utcai öltözet legyen.
Mindenkit szeretnék megnyugtatni, hogy nem kell tartani a tréningtől. A rutinos gépjárművezető oktatók azt mondják, aki tud kerékpározni, azt meg lehet tanítani autót vezetni is. Aki tud verbálisan kommunikálni, azt meg lehet tanítani arra is, hogy testtel és hanggal is közölje önmagát, akár szavak nélkül, vagy a beszélt nyelv logikájától függetlenül. Ez elsősorban az önmagunkon végzett munka függvénye. A testet és a hangot is fel lehet emelni a beszélt nyelv választékosságának és stílus-gazdagságának szintjére, ezt szeretnénk formálni a workshop során.
Ha valakinek organikus vagy fiziológiai problémái vannak, kérjük, bátran jelezze a munka elején, de ez sem jelenthet gondot. Mindenki annyit vállaljon, amennyit bír, ill. amilyen technikai elemet elvégezni képes. Nagyon sok lesz a variációs lehetőség így is, kinek-kinek az esetleges hiányosságaival és felvállalt, beépített hibáival is meg lehet találnia a saját formanyelvét, amely értékes, kifejező és gazdag. Csak el kell fogadni és fogadtatni magunkat úgy, amilyenek vagyunk.
RITUÁLÉ – workshop
A rituális test a szabad mozgás és irányított mozgás különbségéből születik meg. Az irányított mozgás a mesterséges testkép részeként a külső forma kialakítását célozza meg, ezzel szemben a szabad mozgás mint ’játék a testtel’ nem képességet fejleszt, hanem a test mint forma és az emberi belső, a játékhoz alkalmazott energia közti azonosságra és egyensúlyra törekszik. Célja a ’meg-nem-osztott’ ember elérése. Ennek kerete a rituálé mint játékos forma és akció. A rituálé nem egyszerűen vallásos szertartás, hanem közös, keretek közé zárt játék, amelyben mindenki részt vehet alkattól, készségtől és ügyességtől függetlenül, az eredmény pedig az egyén és a közösség tapasztalata a részek (test-tudat-lélek; csoportalkotó személyek) közötti feszültség feloldására és az egésznek mint élménynek a megélésére.